1N4152 is a High switching diode with a maximum speed of 4 ns & a Peak reverse voltage of 40 Volt.

1N4152 Specification
| Mfr Package Description | DO-35, 2 PIN |
| Diode Type | RECTIFIER DIODE |
| Diode Element Material | SILICON |
| Forward Voltage-Max (VF) | 0.55 V |
| Non-rep Pk Forward Current-Max | 2.0 A |
| Operating Temperature-Max | 200.0 Cel |
| Output Current-Max | 0.15 A |
| Rep Pk Reverse Voltage-Max | 40.0 V |
| Reverse Recovery Time-Max | 0.004 µs |
You can download this datasheet for 1N4152 40V 200mA General Purpose Diode from the link given below: