2N2369 NPN General Purpose Transistor NPN switching transistor in a TO-18 metal package.

2N2369 Pinout

2N2369 Pin Configuration
| Pin No | Pin Name |
|---|---|
| 1 | Emitter |
| 2 | Base |
| 3 | Collector |
2N2369 Key Features
- Low current (max. 200 mA)
- Low voltage (max. 15 V).
2N2369 Specification
| Name | Description |
|---|---|
| Collector-Emitter Voltage (Vce) | 15 V |
| Collector-Base Voltage (Vcb) | 40 V |
| Emitter-Base Voltage (Veb) | 4 V |
| Collector Current (Ic) | 0.2 A |
| Collector Power Dissipation (Pc) | 0.36 W |
| Transition Frequency | 500 MHz |
Application
- High-speed switching
- VHF amplification
You can download this datasheet for 2N2369 NPN General Purpose Transistor – Datasheet from the link given below: