
2N3467 Pinout

2N3467 Pin Configuration
| Pin No | Pin Name |
|---|---|
| 1 | Emitter |
| 2 | Base |
| 3 | Collector |
2N3467 Specification
| Name | Description |
|---|---|
| Collector-Emitter Voltage (Vce) | 40 V |
| Collector-Base Voltage (Vcb) | 40 V |
| Emitter-Base Voltage (Veb) | 5 V |
| Collector Current (Ic) | 1 A |
| Collector Power Dissipation (Pc) | 1 W |
| Transition Frequency | 175 MHz |
Application
- General-purpose transistor for switching and amplifier applicatons
You can download this datasheet for 2N3467 PNP General Purpose Transistor – Datasheet from the link given below: