2N3704 NPN General Purpose Transistor is designed for use as general-purpose amplifiers and switches requiring collector currents to 300 mA. Sourced from Process 10. See PN100 for characteristics.

2N3704 Pinout

2N3704 Pin Configuration
| Pin No | Pin Name |
|---|---|
| 1 | Emitter |
| 2 | Collector |
| 3 | Base |
2N3704 Specification
| Name | Description |
|---|---|
| Collector-Emitter Voltage (Vce) | 30 V |
| Collector-Base Voltage (Vcb) | 50 V |
| Emitter-Base Voltage (Veb) | 5 V |
| Collector Current (Ic) | 0.8 A |
| Collector Power Dissipation (Pc) | 0.36 W |
| Transition Frequency | 100 MHz |
Application
- General purpose amplifiers and switches
You can download this datasheet for 2N3704 NPN General Purpose Transistor – Datasheet from the link given below: