2N5088 NPN General Purpose Transistor is designed for low noise, high gain, general-purpose amplifier applications.

2N5088 Pinout

2N5088 Pin Configuration
| Pin No | Pin Name |
|---|---|
| 1 | Emitter |
| 2 | Base |
| 3 | Collector |
2N5088 Key Features
- Low current (max. 100 mA)
- Low voltage (max. 30 V).
2N5088 Specification
| Name | Description |
|---|---|
| Collector-Emitter Voltage (Vce) | 30 V |
| Collector-Base Voltage (Vcb) | 35 V |
| Emitter-Base Voltage (Veb) | 3 V |
| Collector Current (Ic) | 0.05 A |
| Collector Power Dissipation (Pc) | 0.31 W |
| Transition Frequency | 50 MHz |
Application
- Low noise stages in audio equipment.
You can download this datasheet for 2N5088 NPN General Purpose Transistor – Datasheet from the link given below: