2N5961 NPN General Purpose Transistor is designed for use as low noise, high gain, general-purpose amplifiers requiring collector currents to 50 mA

2N5961 Pinout

2N5961 Pin Configuration
| Pin No | Pin Name |
|---|---|
| 1 | Emitter |
| 2 | Base |
| 3 | Collector |
2N5961 Specification
| Name | Description |
|---|---|
| Collector-Emitter Voltage (Vce) | 60 V |
| Collector-Base Voltage (Vcb) | 60 V |
| Emitter-Base Voltage (Veb) | 8 V |
| Collector Current (Ic) | 0.05 A |
| Collector Power Dissipation (Pc) | 0.625 W |
| Transition Frequency | 100 MHz |
Application
- Low noise, high gain, general-purpose amplifiers requiring collector currents to 50 mA
You can download this datasheet for 2N5961 NPN General Purpose Transistor – Datasheet from the link given below: