2SA970 PNP Audio Amplifier Transistor is designed for Low noise Audio Amplifier applications.

2SA970 Pinout

2SA970 Pin Configuration
| Pin No | Pin Name |
|---|---|
| 1 | Emitter |
| 2 | Collector |
| 3 | Base |
2SA970 Key Features
- Low Noise
- NF=3dB (Typ.) Rg=1000. VCE= -6V. Ic=- 100,uA, f=1kHz
- NF=0.5dB (Typ.) RG=1k2, VCE = -6V, Ic=-100pA, f=1kHz
- High DC Current Gain hFE=200-700
- High Breakdown Voltage :VCEO–120V
- Low Pulse Nuise. Low 1/f Noise
2SA970 Specification
| Name | Description |
|---|---|
| Collector-Emitter Voltage (Vce) | 120 V |
| Collector-Base Voltage (Vcb) | 120 V |
| Emitter-Base Voltage (Veb) | 5 V |
| Collector Current (Ic) | 0.1 A |
| Collector Power Dissipation (Pc) | 0.3 W |
| Transition Frequency | 100 MHz |
You can download this datasheet for 2SA970 PNP Audio Amplifier Transistor – Datasheet from the link given below: