2SC3495 NPN Low-Frequency Amplifier is designed for AF amplifier, various driver, muting circuits application.

2SC3495 Pinout

2SC3495 Pin Configuration
| Pin No | Pin Name |
|---|---|
| 1 | Emitter |
| 2 | Collector |
| 3 | Base |
2SC3495 Key Features
- High DC current gain (hFE=500 to 2000).
- High breakdown voltage (VCEO≥100V).
- Low collector-to-emitter saturation voltage
- (VCE(sat)≤0.5V).
- High VEBO (VEBO≥15V).
- Small Cob (Cob=1.8pF typ).
2SC3495 Specification
| Name | Description |
|---|---|
| Collector-Emitter Voltage (Vce) | 100 V |
| Collector-Base Voltage (Vcb) | 120 V |
| Emitter-Base Voltage (Veb) | 15 V |
| Collector Current (Ic) | 0.1 A |
| Collector Power Dissipation (Pc) | 0.05 W |
| Transition Frequency | 170 MHz |
Application
- AF amplifier, various driver, muting circuit
You can download this datasheet for 2SC3495 NPN Low-Frequency Amplifier – Datasheet from the link given below: