2SC535 NPN VHF Amplifier is designed for VHF amplifier, mixer, local oscillator applications.

2SC535 Pinout

2SC535 Pin Configuration
| Pin No | Pin Name |
|---|---|
| 1 | Emitter |
| 2 | Collector |
| 3 | Base |
2SC535 Specification
| Name | Description |
|---|---|
| Collector-Emitter Voltage (Vce) | 20 V |
| Collector-Base Voltage (Vcb) | 30 V |
| Emitter-Base Voltage (Veb) | 5 V |
| Collector Current (Ic) | 0.02 A |
| Collector Power Dissipation (Pc) | 0.1 W |
| Transition Frequency | 350 MHz |
Application
- VHF amplifier, mixer, local oscillator
You can download this datasheet for 2SC535 NPN VHF Amplifier – Datasheet from the link given below: