KSP92 PNP High Voltage Transistor is designed for High-speed switching applications.

KSP92 Pinout

KSP92 Pin Configuration
| Pin No | Pin Name |
|---|---|
| 1 | Emitter |
| 2 | Base |
| 3 | Collector |
KSP92 Key Features
- Low threshold voltage VGS(th)
- Direct interface to C-MOS, TTL,etc.
- High-speed switching
- No secondary breakdown.
KSP92 Specification
| Name | Description |
|---|---|
| Collector-Emitter Voltage (Vce) | 300 V |
| Collector-Base Voltage (Vcb) | 300 V |
| Emitter-Base Voltage (Veb) | 5 V |
| Collector Current (Ic) | 05 A |
| Collector Power Dissipation (Pc) | 1.5 W |
| Transition Frequency | 50 MHz |
Application
- High speed switching
You can download this datasheet for KSP92 PNP High Voltage Transistor – Datasheet from the link given below: