MUR260G 2A & 600V Ultrafast Recovery Diode is a series of switch mode power rectifiers and is designed for use in switching power supplies, inverters and as free wheeling diodes.

MUR260G Pinout

MUR260G Features
- Ultrafast 50 Nanosecond Recovery Times
- 175°C Operating Junction Temperature
- Low Forward Voltage
- Low Leakage Current
- High Temperature Glass Passivated Junction
- These are Pb−Free Devices
MUR260G Specification
| Mfr Package Description | Lead Free, Plastic, Case 59-10, 2 Pin |
| Diode Type | Rectifier Diode |
| Application | Ultra Fast Recovery Power |
| Forward Voltage-Max (VF) | 1.35 V |
| Non-rep Pk Forward Current-Max | 35.0 A |
| Operating Temperature-Min | -65.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 175.0 Cel |
| Output Current-Max | 2.0 A |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Rep Pk Reverse Voltage-Max | 600.0 V |
| Reverse Recovery Time-Max | 0.075 µs |
Application
- Switching power supplies
- Inverters
- Wheeling diodes
You can download this datasheet for MUR260G 2A 600V Ultra-Fast Recovery Diode from the link given below: