C2233 NPN High-Speed Transistor is designed for TV Horizontal Deflection Output applications.

C2233 Pinout

C2233 Pin Configuration
| Pin No | Pin Name |
|---|---|
| 1 | Base |
| 2 | Collector |
| 3 | Emitter |
C2233 Key Features
- DC Current Gain-
- : hFE= 30(Min)@ (VCE= 5V, IC= 1A)
- High Collector Current
- High Collector Power Dissipation
- Minimum Lot-to-Lot variations for robust device performance and reliable operation
C2233 Specification
| Name | Description |
|---|---|
| Collector-Emitter Voltage (Vce) | 60 V |
| Collector-Base Voltage (Vcb) | 200 V |
| Emitter-Base Voltage (Veb) | 5 V |
| Collector Current (Ic) | 4 A |
| Collector Power Dissipation (Pc) | 40 W |
| Transition Frequency | 4 MHz |
Application
- TV Horizontal Deflection Output Application
You can download this datasheet for C2233 NPN High-Speed Transistor – Datasheet from the link given below: