MPSA06 NPN Amplifier Transistor is designed for general purpose switching and amplifier applications. PNP complement: MPSA56.

MPSA06 Pinout

MPSA06 Pin Configuration
| Pin No | Pin Name |
|---|---|
| 1 | Emitter |
| 2 | Base |
| 3 | Collector |
MPSA06 Key Features
- Low current (max. 500 mA)
- Low voltage (max. 80 V)
MPSA06 Specification
| Name | Description |
|---|---|
| Collector-Emitter Voltage (Vce) | 80 V |
| Collector-Base Voltage (Vcb) | 80 V |
| Emitter-Base Voltage (Veb) | 4 V |
| Collector Current (Ic) | 0.5 A |
| Collector Power Dissipation (Pc) | 0.625 W |
| Transition Frequency | 100 MHz |
Application
- General purpose switching and amplification.
You can download this datasheet for MPSA06 NPN Amplifier Transistor – Datasheet from the link given below: