S8050 PNP Small Signal Transistor is designed for 2W output amplifier of portable radios in Class B push-pull operation.

S8050 Pinout

S8050 Pin Configuration
| Pin No | Pin Name |
|---|---|
| 1 | Emitter |
| 2 | Base |
| 3 | Collector |
C8050 Key Features
- 2W Output Amplifier of Portable Radios in Class B Push-pull Operation.
- Complimentary to SS8550
- Collector Current: IC=1.5A
- Collector Power Dissipation: PC=2W (TC=25°C)
C8050 Specification
| Name | Description |
|---|---|
| Collector-Emitter Voltage (Vce) | 25 V |
| Collector-Base Voltage (Vcb) | 40 V |
| Emitter-Base Voltage (Veb) | 5 V |
| Collector Current (Ic) | 0.5 A |
| Collector Power Dissipation (Pc) | 0.3 W |
| Transition Frequency | 150 MHz |
Application
- 2W output amplifier of portable radios in Class B push-pull operation.
You can download this datasheet for S8050 PNP Small Signal Transistor – Datasheet from the link given below: