2SA817 PNP General Purpose Transistor is designed for 20-25 watts audio amplifier and audio frequency amplifier applications. 2SA817 is complementary to 2SC1627.

2SA817 Pinout

2SA817 Pin Configuration
| Pin No | Pin Name |
|---|---|
| 1 | Emitter |
| 2 | Collector |
| 3 | Base |
2SA817 Key Features
- Complementary to 2SC1627A
2SA817 Specification
| Name | Description |
|---|---|
| Collector-Emitter Voltage (Vce) | 80 V |
| Collector-Base Voltage (Vcb) | 80 V |
| Emitter-Base Voltage (Veb) | 5 V |
| Collector Current (Ic) | 0.4 A |
| Collector Power Dissipation (Pc) | 0.8 W |
| Transition Frequency | 100 MHz |
Application
- Audio Frequency Amplifier Applications
You can download this datasheet for 2SA817 PNP General Purpose Transistor – Datasheet from the link given below: