2SA950 PNP Audio Amplifier Transistor is designed for the 1w audio power applications. Its Hybrid parameter forward current gain is equal to 100-320 and complementary to 2SC2120.

2SA950 Pinout

2SA950 Pin Configuration
| Pin No | Pin Name |
|---|---|
| 1 | Emitter |
| 2 | Collector |
| 3 | Base |
2SA950 Key Features
- High hpE : hpp=100-320
- Complementary to 2sc2120
2SA950 Specification
| Name | Description |
|---|---|
| Collector-Emitter Voltage (Vce) | 30 V |
| Collector-Base Voltage (Vcb) | 36 V |
| Emitter-Base Voltage (Veb) | 5 V |
| Collector Current (Ic) | 0.8 A |
| Collector Power Dissipation (Pc) | 0.6 W |
| Transition Frequency | 60 MHz |
Application
- Audio Power Amplifier Applications
You can download this datasheet for 2SA950 PNP Audio Amplifier Transistor – Datasheet from the link given below: