MPSA64 PNP Darlington Transistor is designed for High gain amplification applications. PNP Darlington transistor in a TO-92; SOT54 plastic package. NPN complement: MPSA14

MPSA64 Pinout

MPSA64 Pin Configuration
| Pin No | Pin Name |
|---|---|
| 1 | Emitter |
| 2 | Base |
| 3 | Collector |
MPSA64 Key Features
- Low current (max. 500 mA)
- Low voltage (max. 30 V)
- High DC current gain (min. 10000)
MPSA64 Specification
| Name | Description |
|---|---|
| Collector-Emitter Voltage (Vce) | 30 V |
| Collector-Base Voltage (Vcb) | 30 V |
| Emitter-Base Voltage (Veb) | 10 V |
| Collector Current (Ic) | 0.5 A |
| Collector Power Dissipation (Pc) | 0.33 W |
| Transition Frequency | 125 MHz |
Application
- High gain amplification.
You can download this datasheet for MPSA64 PNP Darlington Transistor – Datasheet from the link given below: