The RURG3020 is hyper fast diodes with soft recovery characteristics. It has half the recovery time of ultrafast diodes and are silicon nitride passivated ion-implanted epitaxial planar construction.

RURG3020 Pinout

RURG3020 Features
- Ultrafast with Soft Recovery . . . <45ns
- Operating Temperature. . . . .175oC
- Reverse Voltage . . . . . .200V
- Avalanche Energy Rated
- Planar Construction
RURG3020 Specification
| Diode Type | Rectifier Diode |
| Application | Super Fast Soft Recovery |
| Diode Element Material | Silicon |
| Forward Voltage-Max (VF) | 1.1 V |
| Non-rep Pk Forward Current-Max | 325.0 A |
| Operating Temperature-Min | -65.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 175.0 Cel |
| Output Current-Max | 30.0 A |
| Rep Pk Reverse Voltage-Max | 200.0 V |
| Reverse Current-Max | 250.0 µA |
| Reverse Recovery Time-Max | 0.035 µs |
Application
- Switching Power Supplies
- Power Switching Circuits
- General Purpose
You can download this datasheet for RURG3020 30A 200V Ultrafast Dual Diode from the link given below: