2SC380 NPN General Purpose Amplifier is designed for high-frequency amplifier applications. 2SC380 has a high power gain of 29dB.

2SC380 Pinout

2SC380 Pin Configuration
| Pin No | Pin Name |
|---|---|
| 1 | Emitter |
| 2 | Collector |
| 3 | Base |
2SC380 Specification
| Name | Description |
|---|---|
| Collector-Emitter Voltage (Vce) | 30 V |
| Collector-Base Voltage (Vcb) | 35 V |
| Emitter-Base Voltage (Veb) | 4 V |
| Collector Current (Ic) | 0.03 A |
| Collector Power Dissipation (Pc) | 0.2 W |
| Transition Frequency | 125 MHz |
Application
- High-frequency amplifier applications
You can download this datasheet for 2SC380 NPN General Purpose Amplifier – Datasheet from the link given below: