C2482 NPN HV Video Output Transistor is designed for high voltage switching and amplifier applications.

C2482 Pinout

C2482 Pin Configuration
| Pin No | Pin Name |
|---|---|
| 1 | Emitter |
| 2 | Collector |
| 3 | Base |
C2482 Key Features
- High breakdown voltage
- Low output capacitance
- 100% avalanche tested
- Minimum Lot-to-Lot variations for robust device performance and reliable operation
C2482 Specification
| Name | Description |
|---|---|
| Collector-Emitter Voltage (Vce) | 300 V |
| Collector-Base Voltage (Vcb) | 300 V |
| Emitter-Base Voltage (Veb) | 7 V |
| Collector Current (Ic) | 0.1 A |
| Collector Power Dissipation (Pc) | 0.9 W |
| Transition Frequency | 50 MHz |
Application
- Color TV chroma output applications
- Color TV horiz. driver applications
- High voltage switching and amplifier applications
You can download this datasheet for C2482 NPN HV Video Output Transistor – Datasheet from the link given below: