MPS2907A PNP General Purpose Transistor is Capable of 0.625Watts of Power Dissipation. MPS2907 Collector-base Voltage is -60V.

MPS2907 Pinout

MPS2907 Pin Configuration
| Pin No | Pin Name |
|---|---|
| 1 | Emitter |
| 2 | Base |
| 3 | Collector |
MPS2907 Key Features
- Capable of 0.625Watts of Power Dissipation
- Collector-current -0.6A
- Collector-base Voltage -60V
- Operating and storage junction temperature range: -55OC to +150OC
MPS2907 Specification
| Name | Description |
|---|---|
| Collector-Emitter Voltage (Vce) | 60 V |
| Collector-Base Voltage (Vcb) | 60 V |
| Emitter-Base Voltage (Veb) | 5 V |
| Collector Current (Ic) | 0.8 A |
| Collector Power Dissipation (Pc) | 0.4 W |
| Transition Frequency | 200 MHz |
You can download this datasheet for MPS2907A PNP General Purpose Transistor – Datasheet from the link given below: