MUR860G 8A & 600V Ultrafast Recovery Diode is a series of switch mode power rectifiers and is designed for use in switching power supplies, inverters and as free wheeling diodes.

MUR860G Pinout

MUR860G Features
- Ultrafast 25, 50 and 75 nanosecond recovery time
- 175°C Operating junction temperature
- Popular TO−220 package
- Epoxy meets UL 94 V−0 @ 0.125 in
- Low forward voltage
- Low Leakage Current
- High temperature glass passivated junction
- Reverse voltage to 600 Volts
- Pb−free packages are available
MUR860G Specification
| Mfr Package Description | Case 221B-04, 2 Pin |
| Diode Type | Rectifier Diode |
| Application | Ultra Fast Recovery Power |
| Diode Element Material | Silicon |
| Forward Voltage-Max (VF) | 1.5 V |
| Non-rep Pk Forward Current-Max | 100.0 A |
| Operating Temperature-Min | -65.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 175.0 Cel |
| Output Current-Max | 8.0 A |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Power Dissipation-Max | 75.0 W |
| Rep Pk Reverse Voltage-Max | 600.0 V |
| Reverse Current-Max | 100.0 µA |
| Reverse Recovery Time-Max | 0.06 µs |
| Time Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
You can download this datasheet for MUR860G 8A 600V Ultra-Fast Recovery from the link given below: