The PN3567 NPN General Purpose Transistor is a Silicon Small Signal Transistor designed for general-purpose amplifier applications.

PN3567 Pinout

PN3567 Pin Configuration
| Pin No | Pin Name |
|---|---|
| 1 | Emitter |
| 2 | Base |
| 3 | Collector |
PN3567 Specification
| Name | Description |
|---|---|
| Collector-Emitter Voltage (Vce) | 60 V |
| Collector-Base Voltage (Vcb) | 80 V |
| Emitter-Base Voltage (Veb) | 5 V |
| Collector Current (Ic) | 0.5 A |
| Collector Power Dissipation (Pc) | 0.35 W |
| Transition Frequency | 60 MHz |
Application
- Medium amplifier and switch requiring
You can download this datasheet for PN3567 NPN General Purpose Transistor – Datasheet from the link given below: