2SA794 PNP General Purpose Transistor is designed for low-frequency and 40 W to 100 W output amplifier applications. 2SA794 is complementary to 2SC1567.

2SA794 Pinout

2SA794 Pin Configuration
| Pin No | Pin Name |
|---|---|
| 1 | Emitter |
| 2 | Collector |
| 3 | Base |
2SA794 Key Features
- High collector-emitter voltage (Base open) VCEO
- Optimum for the driver stage of low-frequency and 40 W to 100 W output amplifier
2SA794 Specification
| Name | Description |
|---|---|
| Collector-Emitter Voltage (Vce) | 100 V |
| Collector-Base Voltage (Vcb) | 100 V |
| Emitter-Base Voltage (Veb) | 5 V |
| Collector Current (Ic) | 0.5 A |
| Collector Power Dissipation (Pc) | 4 W |
| Transition Frequency | 60 MHz |
Application
- For low frequency output driver
You can download this datasheet for 2SA794 PNP General Purpose Transistor – Datasheet from the link given below: